Валютна іпотека в Україні: безвихідь чи надія є?

Валютні іпотечні кредити

Валютна іпотека в Україні

На піку економічного зростання України в минулі роки активно росли всі сфери економіки та промисловості. Не стало винятком і розвиток банківської сфери, яка активно пропонувала своїм позичальникам все нові і нові продукти. Бум зростання добробуту населення і доступність до кредитування (а саме ця доступність часто-густо грає над людською психологією злий жарт) дали поштовх споживчому кредитуванню і іпотеці. Якщо перший вид був не таким смертельний, оскільки доходи населення зростали і кредити були довгостроковими, то з іпотекою, як показав час, все виявилося складно.

Спокусившись на більш вигідні процентні ставки, населення масово початок брати валютні кредити на терміни 15-25 років, порушивши головне правило кредитування: «Брати кредит в тій валюті, в якій отримуєш дохід». Логічно, що економіка не може бути стабільною і курс поповз вгору. Найдалекоглядніші при першому ж дзвіночком домовилися з банками про гривневий рефінансуванні. І нехай ставки по такому кредитуванню були більше, втрати виявилися мінімальними. Але, на жаль, людська жадібність і надія на те, що «а раптом все владнається», призвела до того, що люди перестали обслуговувати кредити.

З іншого боку, банки видавали кредити за рахунок депозитних вкладників і розплачуватися перед ними також потрібно. Тому почалися масові судові позови і виселення боржників із заставних квартир. Хто правий у даному випадку, хто ні, судити не будемо. А ось що робити з точки зору позичальника, спробуємо подумати.

Відразу скажемо, чекати і сподіватися на зниження курсу, накопичуючи відсотки, сенсу немає. Сподіватися на те, що держава з банками таки прийме пакет дій, спрямованих на рефінансування або заборонить конфіскацію нерухомого застави – теж. Хоча в Росії та Україні вже рік робляться такі спроби, але відсотки продовжують донараховує. Ми бачимо тільки два рішення:

  1. Рефінансування в гривню. Краще пізно ніж ніколи. Ніякі лонгації вас вже не врятують. Та й мало вам того, що курс уже стрибнув? Де гарантія, що курс не поповзе далі? Тому краще йти в свій банк на світову і за всяку ціну проводити комплексну реструктуризацію. В ідеалі, якщо у вас немає прострочення, тому як проблемних позичальників банк рідко рятує, швидше воліє відібрати заставу. Малоймовірно, що рефінансувати погодиться сторонній банк, тому йти має сенс тільки в свій, хоча можна спробувати сили і в іншій установі з більш вигідними ставками.

Крім переведення боргу в національній валюті банк може запропонувати відстрочку за нарахованими відсотками і пільговий графік погашення тіла кредиту. Всі розглядається тільки індивідуально.

  1. Продаж застави. Зробіть це самі, з відома банку звичайно ж. Якщо в судовому порядку виконавча служба таки відбере у вас заставу, то така нерухомість буде продана за 30-50% від її реальної вартості. Але ж в доларовому еквіваленті ціни просіли не так сильно? Тоді може бути має сенс домовитися з банком про продаж застави не через аукціон, а своїми силами? Якщо ви знайдете покупця, то маєте можливість отримати до 80% від нинішньої вартості нерухомості. Можливо, це не покриє всі збитки, але дасть можливо вам спати спокійно.

Ну і на закінчення скажемо, що ситуація у позичальників з валютним боргом зараз не найкраща. Але, пускаючи її на самоплив, є ризик тільки погіршити ситуацію. Адже арешт можуть накласти на все ваше майно – по-перше. По-друге, активно забороняють виїзди з країни злісним боржникам. Та й судові позови не позначаються позитивно на нервовій системі. Саме тому ми і радимо вам раціонально подумати над ситуацією, що склалася і докласти всіх зусиль для якнайшвидшого полюбовного вирішення проблеми!

Залишити коментар до запису: Валютна іпотека в Україні: безвихідь чи надія є?.