Валютний кредит: що тепер з ним робити?

Що робити, якщо не можете погасити кредит у валюті

Валютний кредит

Падіння національної валюти в Україні сильно підкосило добробут тих позичальників, які, сподіваючись на більш низькі ставки, скористалися валютними кредитами. Якщо гривневі ставки були підняті банками максимум на 20%, то сума валютних платежів збільшилася в 2.5-3 рази. Як же поступити валютним позичальникам в цій непростій ситуації?

 

Платити чи сподіватися?

Багато позичальників, які зіткнулися зі зростанням курсу валюти, почали шукати винних у цій ситуації і знайшли їх в особі Державного Банку. Масові мітинги на тему «ошуканих позичальників» змусили НБУ зробити вигляд, ніби вони йдуть назустріч клієнтам, розробивши положення меморандуму. Цей меморандум теоретично дозволяє реструктуризувати частину боргу за старим курсом, а частина взагалі списати, правда, при виконанні певних умов з боку позичальника, на зразок відсутності прострочених платежів станом на початок передостаннього року і т.д.

Цей меморандум обнадіяв валютних позичальників і вони з радістю перестали платити за кредитами в надії на безкоштовний сир у мишоловці. Однак меморандум – не закон, і до виконання не обов’язковий. Та й як бути тоді з валютними депозитами? Чому за помилки позичальників повинні відповідати банк і вкладники?

Саме ці прості роздуми і доводять, що ніякої допомоги ні від держави, ні від НБУ чекати не варто. А тому варіант «Сподіватися» відпадає автоматично. Якщо є можливість погашати кредит – погашайте.

 

Що робити, якщо Ви не можете погасити валютний кредит?

  • Реструктуризація. Не варто відразу панікувати. Банки в більшості випадків йдуть назустріч клієнтам, пропонуючи їм варіанти реструктуризації. Зауважимо, для проведення реструктуризації клієнт повинен бути не тільки щодо платоспроможним, а й мати незначні прострочення. Тобто, якщо ви рік не з’являлися в банку і не зробили жодного платежу, навряд чи реструктуризація буде схвалена.

Варіантів реструктуризації декілька. Ви можете змінити умови валютного кредиту, пролонгувати термін, отримавши пільговий період за відсотками, а можете провести рефінансування, ніж убезпечите себе від ризику подальшого стрибка валютного курсу.

Домагатися реструктуризації потрібно аргументовано. По-перше, зберіть всі документи, що підтверджують ваші доходи. Навіть якщо вони не офіційні, банк може піти вам на поступки, адже для нього краще, якщо Ви все ж будете платити, хоч і невеликими частками, ніж взагалі не будете платити. Подумайте, яку суму ви б реально могли погашати, озвучте її менеджеру банку. Подаючи заяву про реструктуризацію, зареєструйте його в канцелярії, одержавши вхідний номер на своєму і банківському екземплярі.

  • Шукати додатковий дохід у валюті. Ми розуміємо, що в умовах падіння ринку праці та економіки це дуже складно, але, тим не менш, спробувати мав би сенс. Подумайте, в чому саме ваші сильні сторони, якими унікальними знаннями ви володієте і пробуйте реалізовувати свій потенціал як в інтернеті, так і в реальному житті.
  • Розглянути варіант реалізації застави. Ми розуміємо, що вам складно розлучитися з тим, заради чого ви брали кредит і втратити на цьому ще й кошти. Однак, якщо ви не будете платити, банк сам проведе процедуру стягнення заставного майна в судовому порядку, і вартість застави, що продається через аукціон буде в кращому випадку на 50% дешевше його ринкової вартості. Якщо ви спробуєте продати таку заставу самостійно (звичайно ж з дозволу банку і з проведенням всіх юридичних процедур), то можливо дисконт буде 20-30%. У кожному разі, залишок кредиту буде списаний за рахунок резерву, а ви отримаєте чисту совість і спокійне життя.

Валютні кредити в нинішній ситуації на українському фінансовому ринку – важке ярмо на шиї позичальників. Але всі спроби закрити на проблему очі приведуть до поганих наслідків для позичальника. Тому не відкладайте вирішення цього питання і не думайте, що він розсмокчеться сам собою. Намагайтеся домовлятися, шукати виходи. І пам’ятайте: кредит зараз потрібно брати тільки в тій валюті, в якій отримуєте дохід.

Залишити коментар до запису: Валютний кредит: що тепер з ним робити?.