Поручительство по кредиту

Як оскаржити договір поручництва

Поручительство по кредиту

Поручительства за кредитом часто-густо зустрічаються при банківському кредитуванні, і підписують договір поруки часто нехтують цим договором, не до кінця розуміючи, що ж він несе, і яка відповідальність їм буде передбачена. Через час ця безвідповідальність може вилитися у великі проблеми, пов’язані з судовими та виконавчими виробництвами. Тому спробуємо трохи докладніше розповісти про цей вид зобов’язання.

Порука – вид своєрідного застави для позичальника, зобов’язання підписанта нести солідарну відповідальність за всі боргові зобов’язання позичальника, що виникли на підставі кредитного договору. Зауважимо, в договорі поруки вказується сума кредиту, за який відповідає поручитель, але і всі непогашені відсотки, штрафи і пеня також лягають на плечі поручителя.

Банк використовує порука в якості перестраховки, розуміючи, що основною гарантією виплати боргу це бути не може. Накласти стягнення на майно куди простіше, ніж намагатися на законних підставах отримати борг з поручителя. Тим не менш, ми знайомі з випадками, коли при великих сумах боргу поручителю було простіше сплатити заборгованість, ніж ризикувати репутацією, бізнесом тощо

Порука буває бланкове і майнове. У першому випадку поручитель підписує договір (часто не завірений нотаріально), що передбачає погашення боргу позичальника. Але, якщо, майна чи коштів у поручителя бракуватиме, борг не стягнуть. Майнове поручительство складніше. Поручитель гарантує погашення боргу своїм майном (конкретно зазначеним у договорі), яке фіксується в реєстрах, а значить його не можна ні продати, ні перезаставити. Стягнути таке майно досить просто.

Договірне оформлення договору поруки може бути двухстронній і трехстроннім (за участю позичальника). Бланк договору затверджується самим банком, втім, при бажанні в нього можна внести свої корективи.

Що чекає поручителя у разі неплатежу боржника за кредитом? Солідарна відповідальність. Банк, не особливо мудруючи, при найменших ознаках неплатежу почне відправляти листи про заборгованість як боржнику, так і поручителю, незалежно від того, у кого які доходи. Подальші розгляди приведуть до судового та виконавчого провадження.

 

Як оскаржити договір поручництва, якщо ви виступаєте в якості його підписанта?

  • Ви зобов’язані знати про всі зміни до договору, який підписуєте. Якщо позичальник підписував додаткові угоди про збільшення сум боргу, про підвищення ставки, реструктуризації, вас зобов’язані були повідомити. Ви не підписували дані документи? Чи не запевняли паспортні дані на дату реструктуризації? Ви не відповідаєте за подальші зміни боргу.

Це особливо актуально для майнової поруки. Так як воно полягає з нотаріальним посвідченням, будь-яка цифра, сума, реквізити мають значення. І якщо щось помінялося в кредитному договорі і не були внесені зміни в майновий нотаріальний договір поруки, то є всі підстави визнавати вимоги недійсними.

  • Уважно прочитайте договір поруки. Ми знайомі з випадками, коли договір не відображав всієї відповідальності перед банком за борги позичальника, а отже поручитель міг відповідати тільки за частину проблемної торби, що становило близько 10-20% від заявленої в позові суми.

Поручителем може виступати хто завгодно. Фізична особа, юридична – не має значення. Важлива кредитна історія поручителя. Оскільки даний вид забезпечення не основний, серйозних вимог банк виставляти не буде, проте стабільний дохід в розмірі, відповідному для погашення боргу, буде цілком прийнятним.

Документи для оформлення поручительства стандартні. Крім документів, що підтверджують особу, необхідна буде інформація про доходи за останні 6 місяців (втім, тут у кожного банку свої вимоги), дані про кредити і поточних рахунках в інших банках. При майновому поручительстві будуть необхідні дані про майно: правовстановлюючі документи, дані про те, що воно ніде не закладено, інформація про його придбання і т.д.

Тепер виникає головне питання: чи має сенс виступати поручителем? Багато людей вважають підписання договору поруки всього лише формальністю, тим більше, якщо їх просить про це їх один або колега. Саме не до кінця розуміючи відповідальність люди самі заганяють себе в боргову яму, не замислюючись про наслідки.

Пам’ятайте: порука – це дуже серйозна відповідальність. Підписуючи договір, ви не отримуєте те, що отримує позичальник, але несете всі фінансові ризики. Тому, подумайте, чи добре ви знаєте людину, за яким доручається?

Залишити коментар до запису: Поручительство по кредиту.