Спадкування депозиту в Україні

Спадкування депозиту в Україні

Спадкування депозиту

Як показує практика, середній термін депозитів в українських банках становить близько року. Тільки останнім часом економічна криза внесла свої корективи, і люди стали вкладати гроші на 1-3 місяці. Строк депозиту має принципове значення в тому випадку, якщо ви є спадкоємцем.

Українське законодавство передбачає часовий розрив між смертю людини і вступом у спадщину. Це означає, що мінімум 6 місяців депозит буде знаходитися в банку, і тільки через цей період ви зможете вчинити необхідні дії, щоб забрати депозит у ролі спадкоємця.

Якщо термін депозиту закінчується в акурат в цей час, банк автоматично лонгується депозит на той же самий термін, і ваша воля – забирати його достроково або залишити в банку. Згідно з вітчизняним законодавством з моменту смерті власника депозиту нарахування відсотків триває, розпоряджатися ними може спадкоємець, але тільки з моменту оформлення спадщини.

Деякі банки можуть вдаватися до хитрощів: нарахування відсотків буде проводитися тільки до кінця терміну вкладу. У звичайних випадках відсотки продовжують нараховуватися разом з лонгація. У випадку з померлою людиною, якщо дата кінця депозиту випадає на термін 6 місяців, після закінчення вкладу відсотки не нараховуються.

 

Порядок дій для отримання депозиту спадкоємцем

По закінченню 6-ти місяців спадкоємець звертається до нотаріуса із заявою про вступ в право успадкування. Експерти радять звертатися до нотаріуса за місцем своєї прописки, ми не беремося стверджувати достовірність даного факту (законодавство вельми мінливе), але прислухатися радили б.

Врахуйте, що, вступаючи в право успадкування, спадкоємець приймає не тільки майно померлої людини, але і його борги, банківські кредити в тому числі.

Для отримання депозиту у спадок Вам знадобляться:

  • паспорт і код спадкоємця;
  • свідоцтво про смерть вкладника;
  • свідоцтво про право успадкування.

Якщо спадкоємець успадкував тільки частину депозиту, то даний факт підтверджується рішенням суду або дозволом нотаріуса. Деякі банки можуть просити свідоцтво про народження чи шлюб. Це можливо, якщо людина оформляв у банку розпорядження про спадкування.

Якщо наследователь не знає, в якому банку був відкритий депозит, нотаріус зобов’язаний зробити запити в зазначені спадкоємцем банки. Банки в цьому випадку зобов’язані розкривати інформацію про рахунки своїх клієнтів. Однак така процедура може обійтися спадкоємцю достатньо дорого. Механізм пошуку депозиту в європейському банку аналогічний. Крім того, в Україні нотаріус за подібну послугу потребують оплату (хоча банки вказувати буде спадкоємець), в європейських країнах навпаки існують організації, що допомагають розшукати депозит.

І кілька слів про довіреність. Часто літні люди оформляють довіреність на отримання депозиту. У разі смерті вкладника довіреність втрачає свою силу. Якщо власник довіреності і спадкоємець – різні особи, забрати вклад за дорученням людина може, адже банк не знає про смерть власника. Але такі дії легко оскаржуються в суді, оскільки є незаконними.

Наостанок додамо, що черга спадкування також відіграє важливе значення. Якщо спадкоємець першої черги від сплати податку на спадщину звільняється, то родичам наступних черг про оплату податку забувати не варто.

Думаємо, ви прочитали корисну для вас інформацію. Адже спадщина – це ситуація, з якою рано чи пізно стикається кожен з нас. І грамотна поведінка в цьому випадку позбавить вас від додаткових витрат і нервових переживань.

Залишити коментар до запису: Спадкування депозиту в Україні.