Види штрафів за прострочення виплат по кредиту

Штрафи за прострочення виплат по кредиту

Пеня по кредиту

Багато хто з нас стикалися з необхідністю отримання кредиту, брали його, сумлінно його погашали. У такому випадку штрафні санкції у банку просто не було приводу застосовувати. Але що, якщо ви допустили прострочення по тілу або відсотками?

 

Види штрафних санкцій

 • Штраф. Являє собою разову фіксовану суму (наприклад, раз на рік), яка стягується за певне порушення. Може мати як цифрове вираження, так і стягуватися в розмірі відсотка від, наприклад, суми прострочення;
 • Пеня. Налічується банком щодня за прострочення згідно з умовами кредитного договору. У когось з банків пеня прив’язується до одинарної обліковій ставці, у кого-то до подвійний.

Також можливе збільшення відсоткової ставки на фіксований в договорі розмір у разі виникнення прострочення.

 

Кілька важливих нюансів, які слід знати позичальникові про штрафи за кредитами:

 • Штрафні санкції нараховуються лише на суму прострочення, ні в якому разі не на всю суму кредиту!
 • Уважно читайте в договорі умову погашення штрафних санкцій. Банки люблять говорити клієнтам, що «у них так програма погашає заборгованість», списуючи при цьому клієнтський платіж на погашення пені, а вже потім залишок на прострочення. У багатьох договорах є пункт: «Черговість погашення заборгованості», і відповідно до нього може виявитися, що в першу чергу гаситься прострочення, потім основна заборгованість і тільки потім – пеня.
 • У разі багаторічної заборгованості (наприклад, утворилася через судових спорів) проконсультуйтеся з юристом про правомочність нарахування банком санкцій. Нам знайомі приклади, коли кредитний договір повністю посилався на закони, які передбачали строк позовної давності – 1 рік. Банк же через суд намагався вибити гроші за більш тривалий термін.
 • З банком завжди можна домовитися. Нам знайомі випадки, коли у зв’язку з особливостями операційної системи банк не нараховував пеню в принципі, розраховуючи її в Ексель. Якщо банку вигідно погашення клієнта, і клієнт згоден погасити прострочений борг одним платежем, то банк може «забути» про пеню.
 • Пам’ятайте про законодавство. Наприклад, в Україні, якщо банк офіційно пробачив клієнту пеню, то позичальник зобов’язаний оплатити з суми прощеною пені 15% податку.

Попередимо, що кожен випадок індивідуальний, і тому в першу чергу при оскарженні нарахування банком штрафних санкцій, слід керуватися кредитним договором.

Також слід пам’ятати про те, що крім санкцій за прострочення кредиту, існують і інші штрафи, які банк може легко застосувати (найчастіше за власним бажанням) до позичальника. Звернемо увагу, що позичальник може навіть не підозрювати про такий штраф з причини необізнаності або поставитися до пунктів договору без належної уваги. Залежно від банку, штрафи можуть бути як разові, так і у вигляді%, можливе збільшення ставки:

 • За відсутність щорічного страхування заставного майна (у разі заставних кредитів);
 • За використання коштів не за цільовим призначенням, не надання в обумовлені договором строки документів, що підтверджують цільове призначення. Якщо мета кредиту не обмовляється, підтверджувати його не потрібно;
 • За ненадання фінансової звітності (щоквартально, раз на півріччя або рік – на вимогу банку). Для фізичних осіб це довідка про доходи. Банкам вона потрібна для формування резервів та перевірки платоспроможності клієнта;
 • Для юридичних осіб: штраф за недотримання пропорції проведення оборотів по поточному рахунку в банку-кредиторі;
 • За ненадання документів, відстрочка яких передбачена договором (найчастіше це стосується будь-яких другорядних документів, що підтверджують право власності на заставу, інформація про кадастровий номер земельної ділянки, тощо)

Думаємо, тепер ви станете більше приділяти уваги штрафним санкціям в договорі і покажете банку всю свою обізнаність у цьому питанні.

Залишити коментар до запису: Види штрафів за прострочення виплат по кредиту.