Що таке облікова ставка?

Що таке облікова ставка

Облыкова ставка

Ми часто чуємо в новинах, що Нацбанк знову підняв (або знизив) облікову ставку і тепер вона становить стільки-то відсотків. Але чи багато хто з нас розуміють, що за цим може послідувати і чим взагалі загрожує для економіки зміна облікової ставки?

А адже саме облікова ставка є одним з головних інструментів Центробанку по стабілізації в країні національної валюти.

 

Як це працює

Облікова ставка (облікова ставка) – це ставка, за якою Нацбанк кредитує комерційні банки у разі необхідності, тобто для підтримки їх ліквідності.

Депозити для банку вважаються одними з найдорожчих фінансових ресурсів, та й швидко залучити їх не вийде. Тому у разі гострої нестачі коштів комерційні банки можуть звертатися за фінансуванням до Центробанку, наприклад, для отримання кредитів «овернайт», тобто для термінового поповнення каси (миттєва ліквідність). Також до цієї ставки прив’язані і стабілізаційні кредити, які видає Центробанк в якості тимчасової фінансового підживлення комерційної структури.

Логічно припустити, що банки, що залучили кредит НБУ, постараються перекласти його оплату на плечі кінцевих споживачів, тобто роздрібних позичальників. Тобто зростання облікової ставки неминуче спричинить за собою і зростання кредитних ставок. Зростання депозитних ставок також потроху поповзе вгору, підштовхуючи населення до скоєння накопичень.

Отже, із зростанням облікової ставки:

  • Збільшуються ставки за кредитами для юридичних і фізичних осіб;
  • Як наслідок, відбувається зменшення рівня кредитування, а значить і зниження попиту. Адже тепер, перш, ніж купити другий холодильник в кредит, людина, дивлячись на ставки, задумається .;
  • Зі зменшенням попиту відбудеться автоматичне гальмування рівня інфляції: оскільки попит спаде, зупиниться зростання цін;
  • Зі збільшенням ставок по депозитах населення віддасть перевагу вкласти гроші в банки, ніж розподілити їх на споживання.

Таким чином, зростання облікової ставки – це міра, спрямована на стримування споживчого попиту і утримання рівня інфляції.

На жаль, на практиці все відбувається трохи інакше. По-перше, із зростанням ставок по депозитах, тим більше в кризу, населення перестає банкам довіряти в принципі. По-друге, зростання кредитних ставок не зупинить людей, якщо їм необхідні товари першої необхідності: перший холодильник, лікування тощо А от зростання неплатежів це може спровокувати запросто. По-третє, в сукупності з курсовими коливаннями і фінансовою нестабільністю населення в паніці може кинутися скуповувати продукти харчування та іншу дрібницю, ще більше спровокувавши зростання цін.

А ще від зростання облікової ставки страждають банківські позичальники, особливо валютні. Справа в тому, що в багатьох кредитних договорах пеня і штрафи прив’язуються до одинарної або подвійної облікової ставки Центробанку. Тому порушувати умови кредитного договору виходить дорогувато.

 

Кому вигідний зростання облікової ставки

Як свідчить теорія фундаментального аналізу, зростання облікових ставок вигідний зовнішнім інвесторам, адже із зростанням облікової ставки зростає і вартість цінних паперів, емітованих в країні. Теоретично, за цим має йти збільшення припливу іноземного капіталу, але теорія залишається теорією. Справа в тому, що даний інструмент необхідно розглядати тільки в комплексі з іншими фінансовими показниками, наприклад, рівнем інфляції і платіжним балансом. І якщо в сукупності всі показники повідомляють про сумному стані економіки, то фінансових вливань очікувати не варто.

Сподіваємося, ми змогли трохи розповісти вам про те, що з себе представляє облікова ставка Центробанку, і тепер ви будете розуміти, навіщо Центробанк виконує ті чи інші дії, і що за цим може послідувати. А ми будемо і далі намагатися підвищувати вашу фінансову грамотність.

Залишити коментар до запису: Що таке облікова ставка?.