Як власники виводять гроші з банків?

Як виводять гроші з банків

Виведення грошей з банків

В одній з минулих статей на нашому сайті ми говорили про те, чому банкрутують банки. З основних причин ми називали як об’єктивні фактори (загальна економічна ситуація в країні), так і помилки у фінансово-кредитній політиці безпосередньо банку. Але є й ще одна причина, по якій банки перестають виплачувати гроші вкладникам, заморожують рух по рахунках – шахрайські дії з боку власників банку.

 

Шахрайство в приватних масштабах

Відразу скажемо, що провести шахрайську операцію на рівні простих співробітників банку можна, але дуже складно. Та й в масштабах всієї банківської системи збиток буде незначний. Наприклад:

  • У процесі оцінки застави були підкуплені співробітники відділу по роботі із заставою, які оцінили рухоме майно клієнта не як звичайні тягачі (в кількості 30 штук), а як авторефрижератори. Копії техпаспортів, які лягли в кредитну справу, були підроблені. Відповідно, сума заставного майна була переоцінена в півтора рази, тому і сума кредитного ліміту значно перевищувала реальну вартість застави. На перевірку застави до клієнта їздили самі співробітники заставного відділу. У схему по видачі кредиту були залучені два начальники сусідніх підрозділів. Схема була розкрита після смерті самого позичальника, дійові особи були звільнені або отримали догану. Сума втрати – кілька млн. Грн.
  • Інша схема куди занятнее. Маючи купленого начальника відділення банку і нотаріуса, була створена ціла схема за участю групи позичальників. Спочатку купувалися майнові права на нерухомість в споруджуваному будинку, які перезакладивают для отримання кредиту. Після закінчення будівництва, завдяки махінаціям начальника відділення і нотаріуса, без відома банку, майнові права переоформлялися на існуючу квартиру, після чого знову перезакладивают в кредит. Таким чином на одну житлову площу банк видавав два кредити: під заставу майнових прав і під заставу вже існуючої квартири. У масштабах 100 квартир сума підробки була величезною.

На жаль, учасник другої схеми – молоде, але дуже відоме в українських колах особа, яка таким чином обдурило не один банк. Ходили чутки, що банки свідомо пішли на таку схему, оскільки це був своєрідний відкуп за те, щоб банки продовжували працювати на українському ринку. Судові позови проти шахрая були припинені, а молоде обличчя і зовсім стало два роки тому власником особистого банку, що входить в топ-10 в Україні.

 

Шахрайство в загальних масштабах

Приватні втрати не настільки смертельні для банку, як виведення грошей безпосередньо власником. Яким чином виводяться гроші з банку:

  • видача кредиту підставним компаніям. Власник банку реєструє підставну компанію-одноденку, яка через деякий час існування отримує кредит. Рядові співробітники може і намагатимуться довести, що дана компанія не відповідає кредитній політиці, проте керівництво в наказовому порядку скаже видати. Гроші з підставної компанії за фіктивними договорами поставки швидко підуть далі, а фірма припинить своє існування.

Втім, великі власники чинять простіше: перекредитовують свої ж підприємства, а потім не повертають кредит. Банк свій, компанії – свої. Резон повертати кредити? Приклад: ВаБанк, БрокБізнесБанк і Дельта. Для цих людей банки – другорядний бізнес, особливо не цікавить їх;

  • Купівля афілійованими структурами застави.

Припустимо, є потенційний позичальник на досить велику суму. Для Дирекції області ця сума дорівнює десятої частини річного доходу банку. Запорукою є нерухомість (з іншим запорукою ця схема не працює). Позичальнику видається кредит, через деякий час кредит природно не виплачується. Під даний кредит формується резерв на кореспондентських рахунках в НБУ, накопичуються відсотки.

Проходить час, і з’являється третя зацікавлена ​​особа, яка бажає купити нерухомість. Банк радий, тому як судові позови його знекровлюють, забрати собі, наприклад, цілісний майновий комплекс не так просто. (Якщо немає домовленостей, то такий комплекс позичальники просто рознесуть на цеглу. Приклад: Карлівський (Полтавська обл.) І Лучанський (Київська обл.) Цукрові заводи, підконтрольні групі Богдана Губського).

Нерухомість за безцінь переходить до третьої особи, з позичальника знімаються боргові зобов’язання (банкрутство). Банк списує збиток за рахунок резерву. Підсумок: позичальник (підставну особу) отримує свій відсоток, третя особа (належить власникові банку) отримує за третину ціни цілий комплекс. За фактом майно купується у самого себе ж, гроші з банку виводяться на пов’язані підприємства.

  • Відкриття депозитів у кореспондентських банках за межами України. Такі депозитні договори можуть свідомо містити цікаві умови, згідно з якими депозит залишиться за межами країни. Це можуть бути операції РЕПО, випуск облігацій, звичайні депозити – варіацій безліч.

Підіб’ємо невеликий підсумок. Багато в чому надійність банку залежить від його власника. Грошово-кредитна політика – це вже наслідок дій того, хто стоїть у його керівництва. Тому, якщо власник едінолічія, має відношення до політики, має додатковий бізнес (точніше основний, це банківський – додатковий), то такий банк потребує дуже серйозної повторній перевірці в якості контрагента.

Приклади банків, що лопнули з причин власників-шахраїв або з політичних причин: Укрпромбанк (Матвієнко), Надра (Гіленко-Фірташ), Імекс (Климов), Базис (Аваков), Дельта (Лагун), Вабанк (Бахматюк), ВБР (Янукович-молодший ), Брокбізнесбанк (брати Буряки-Курченко) Ерде банк, Фінанси та Кредит (Жеваго). Цей список можна продовжувати довго.

 

Банки винятки:

Приватні (Коломойський), ПУМБ (Ахметов), Фідобанк (Адаріч).

Не дивно, що банки першої десятки – в основному банки з іноземним капіталом. Будь ласка, будьте обачні у виборі банку.

В кінці ми змушені додати, що дана інформація взята виключно з особистого досвіду автора, т.к. він працював у банківських структурах не один рік. Інформація не претендує на 100% достовірність а також написана не з метою очорнити якісь банки або їх власників як і вихваляти певні банки та їх власників.

Залишити коментар до запису: Як власники виводять гроші з банків?.