Що можуть запропонувати кредитні спілки в Україні?

Які види кредитних спілок існують

Альтер нативою банківським кредитам і вкладах в даний момент є не тільки МФО, а й такі небанківські організації, як кредитні спілки. Що це за союзи? Які послуги вони пропонують українцям? У чому їх переваги та недоліки?

Короткі відомості про значення кредитних спілок

Кредитна спілка являє собою малоприбуткову громадську організацію, яка видає кредити всім громадянам, що є її членами і іноді іншим громадянам. Дане добровільне об’єднання некомерційного типу здатне надавати певну матеріальну допомогу за рахунок накопичених заощаджень членів організації в певний момент часу.

На відміну від ПІФів і кредитних кооперативів кредитна спілка не має засновників та керуючих компаній. Тому в дане об’єднання зовсім нескладно вступити, а при бажанні завжди можна без проблем вийти.

Членство в передбачає право голосу кожної людини, що входить в союз. Особливо це стосується прийняття важливих рішень (наприклад, коли одному з членів організації потрібна матеріальна допомога із загальної каси). Головним органом управління в кредитному об’єднанні є збори акціонерів, збиране один раз на рік. За рідкісним винятком може збиратися виконавча комісія, члени якої, як правило, скликаються і діють на платній основі.
Крім того, ощадний кредитна спілка крім кредитних можливостей відкриває для своїх членів додатково ще й депозитні. При цьому кредитний союз здатний виконувати не тільки вищевказані, а й благодійні функції. З цією метою частину прибутку, отриману з кредитних відсотків, кредитні спілки можуть витрачати на допомогу малозабезпеченим, пацієнтам, що страждають небезпечними захворюваннями і т.п.

І якщо раніше про подібні Спілка в Україні ніхто не знав, то, починаючи з 2002 року, про кредитні спілки заговорили завдяки вступу в силу Закону України «Про кредитні спілки».

В даний момент на території країни діє понад 750 кредитних спілок. При цьому велика частина даних установ діють як в межах міської, так сільській місцевості.

Які види кредитних спілок існують?

Кредитні спілки в Україні умовно можна розділити на три різновиди. До першого можна віднести організації, які надають матеріальну підтримку виключно членам своєї спільноти і нікому іншому. До другого виду кредитних спілок можна віднести організації, що видають споживчі кредити на покупку великої та дрібної побутової техніки. На відміну від банківських організацій, тут відсотки по кредитах будуть приблизно на 15% вище банківських. Це пов’язано з тим, що КС не є комерційною організацією, отже не отримує багато прибутку. А це означає, що позикові кошти йому необхідно брати головним чином у банків. У свою чергу невеликий прибуток, яку КС вдасться заробити на різниці процентних ставок, організація може використовувати для надання найбільш вигідних умов по кредитах для власних членів організації.

До третього виду кредитних спілок можна віднести організації, які спеціалізуються на кредитуванні власних діючих членів і тільки під заставу нерухомого майна.

У чому переваги і недоліки звернення до кредитних спілок?

Серед головних переваг звернення до кредитних Спілка можна виділити — лояльне ставлення до клієнта. Так оформити позику в КС набагато простіше, ніж у банку. У даному випадку мова йде не тільки про оцінювання кредитоспроможності позичальника, але і оформленні кредитів за спрощеною системою, як у МФО. Крім того, в кредитних Спілка можливий індивідуальний підхід до кожного члена спільноти і клієнтові. Наприклад, деякі спілки видають кредити навіть з поганою кредитною історією.

З недоліків можна назвати — невеликі терміни кредитування. Так, кредити в КС зазвичай видаються на період від кількох днів і до року. Далі необхідно сказати, що оформити позику можна тільки на обмежену суму. Загальна каса взаємодопомоги має свій ліміт і формується самим членами спільноти. Найчастіше оформити мікропозик або покласти гроші на депозит можуть виключно члени даної організації. Також подібні організації не працюють з валютними кредитами, а всі позики видаються у вітчизняних гривнях.

Що потрібно врахувати при зверненні до кредитних спілок?

Говорити про те, що абсолютно всі небанківські організації ненадійні, не варто. Звичайно, був період, коли позичальники могли зіткнутися з недобросовісними керівниками КС. В основному така проблема спостерігалася в момент світової фінансової кризи. Так, у листопаді 2008 року пенсіонером Володимиром Котляром було зроблено заяву в міліцію. У своїй скарзі потерпілий описував проблему, згідно з якою кредитна спілка не хотів віддавати йому вкладені раніше гроші. Проте надалі ситуація з кредитними спілками налагодилася. Люди стали частіше в них звертатися і відновили довіру до подібних установ.

Крім того, фахівці радять перед зверненням до КС все ж ретельно вивчати його репутацію та історію створення, читати відгуки. До того ж, якщо ви вирішили покласти свої гроші на депозит, то краще зробити це, отримавши досить повну інформацію про умови депозиту, відсотках, документах і т.д. Краще зробити це не по телефону, а при особистій бесіді.

Під час відвідування кредитної спілки, зверніть увагу на статут об’єднання. У ньому мають бути описані послуги, які за законом організація має право надавати. Подивіться на дозвільні документи та ліцензії, а також дізнайтеся про те, чи є КС членів «Асоціації із захисту вкладів».

Ссылка на основную публикацию