Що робити вкладнику, якщо НБУ визнав банк неплатоспроможним та ввів тимчасову адміністрацію?

 Банк неплатоспроможний
Банк неплатоспроможний

Тимчасова адміністрація в банку зв’язку з випадками відкликання ліцензій у банків НБУ у багатьох вкладників виникає багато питань, пов’язаних з введенням тимчасової адміністрації. Так, наприклад, тільки за березень місяць Фонд гарантування вкладів України ввів тимчасову адміністрацію одразу в чотири банки. З 3 березня і по 2 червня неплатоспроможними були визнані — «Брокбізнесбанк» і «Реал Банк», а з 14 березня і по 13 червня 2014 була введена тимчасова адміністрація в банк «Меркурій» і «Форум Банк». Але що ж робити вкладнику, якщо НБУ визнало банк неплатоспроможним та ввело тимчасову адміністрацію? І як платити кредит?

Що відбувається в банку після введення в нього тимчасової адміністрації?

Тимчасова адміністрація вводиться Фондом гарантування вкладів відразу після того, як Національний Банк України визнає певну кредитну організацію неплатоспроможною. Як правило, тимчасова адміністрація вводиться в фінустанова терміном на три місяці. При цьому протягом першого місяця тимчасова адміністрація проводить повну ревізію всіх можливих активів організації, виявляє списки боржників по кредитах, а також аналізує списки вкладників. Водночас представники тимчасової адміністрації складають списки банків-агентів, за рахунок коштів яких і будуть здійснюватися виплата депозитів громадянам України.
Далі представники тимчасової адміністрації домовляються з цими банками-агентами про співпрацю, і починає активно шукати інвесторів, здатних взяти на себе зобов’язання збанкрутілого банку.

Як і які виплати здійснюються під час роботи адміністрації?

Під час роботи час роботи тимчасової адміністрації здійснюються такі виплати:

  • вкладів, терміни дії яких закінчилися ще до того, як в неплатоспроможний банк була введена тимчасова адміністрація;
  • вкладів, терміни дії яких закінчаться до того, як тимчасова адміністрація складе свої повноваження;
  • грошові кошти, які знаходяться на поточних і діючих банківських рахунках населення (сюди відносяться карткові рахунки).

В момент видачі грошових коштів з депозитів відсоток виплати вкладів розраховуються на момент введення тимчасової адміністрації (тобто до дати введення адміністрації). При цьому виплати здійснюються виключно в національній валюті без урахування тієї валюти, в якій був оформлений вклад. Крім того, Фонд гарантування вкладів нагадує, що максимально допустима сума виплат за депозитами становить — 200 000 гривень. Отже, більше цієї суми клієнти збанкрутілих кредитних організацій отримати не зможуть.
фонд страхування вкладів
В свою чергу для отримання виплати клієнту банку-банкрута не потрібно в індивідуальному порядку звертатися до Фонду гарантування вкладів і писати заяву з проханням видати суму вкладу. Сьогодні це питання можна вирішити куди простіше. Досить періодично заходити на офіційний сайт ФГВ (фонду гарантування вкладів) і моніторити інформацію, що стосується виплат. Так, наприклад, там можна дізнатися список агентів, які здійснюватимуть виплати за вкладами населення, дати, коли будуть відбуватися виплати і т.д. Так, наприклад, на сайті вже можна знайти інформацію про те, що з 23 квітня поточного року «Брокбізнесбанк» вже починає виплати своїм вкладникам через каси агента «Укргазбанку». Банк «Меркурій» також здійснюватиме виплати, починаючи з 23 серпня через установи «Фідобанк».
Для отримання вкладу клієнту колишнього неплатоспроможного банку необхідно знайти агента з видачі вкладів, дізнатися дату видачі грошових коштів і в зазначений час з’явитися в офіс цієї організації із паспортом та ІПН.
Що робити решті вкладникам?
Інші ж вкладники, у яких термін дії договору за вкладом не сплив, зможуть отримати свої заощадження у інвесторів. Нагадаємо що, інвестори, пошуками яких активно займається ФГВ, зможуть викупити зобов’язання збанкрутілого банку і виплатити депозити вкладникам.
При цьому якщо до закінчення роботи тимчасової адміністрації інвестор знайдений не буде, видачею вкладів для решти вкладників займатиметься Фонд гарантування вкладів. Дана ж організація зможе здійснити виплати не пізніше семи днів з моменту визнання банку банкрутом НБУ. У даній же ситуації термін дії депозитного договору ролі не грає.

Як вирішити проблему з кредитами?

Практично схожа ситуація йде з кредитами. В даному випадку тимчасова адміністрація буде шукати нових кредиторів, які змогли б взяти на себе зобов’язання по контролю над поточними кредитними заборгованостями. Іншими словами, позичальникам необхідно особисто прийти в банк, де знаходиться тимчасова адміністрація (з паспортом і кредитним договором) і дізнатися:

  • назва банку, який буде замість збанкрутілої кредитної організації брати кредитні платежі;
  • нові реквізити і способи оплати по кредиту.

І коли ці дані будуть отримані, позичальникам залишиться лише, як і колись платити кредит за графіком.
Резюме: введення тимчасової адміністрації — це вимушений захід Фонду гарантування вкладів, яка дозволить провести детальний аналіз роботи банку, оцінити платоспроможність кредитної організації та вирішити організаційні моменти з вкладниками і позичальниками.

Ссылка на основную публикацию