Як вчинити з кредитом після розлучення?

Розлучення і кредит
Кредит після розлучення

Створивши сім’ю, молодята, звичайно ж, намагаються облаштувати сімейне вогнище, використовуючи всі можливі засоби, і послуги кредитування — не виняток. Але, на жаль, сімейне життя деяких пар не складається, а кредитні зобов’язання за взятими позиках залишаються, і виникає питання про те, хто ж повинен понести повну відповідальність за подальше погашення боргу.

Відповідно до Сімейного кодексу, відповідальність за взяті в борг у банку кредитні кошти несуть обоє з подружжя, і не важливо, на кого був оформлений кредит. Вирішальним чинником у такій ситуації є те, що позичальник на момент оформлення кредиту полягав у шлюбі, а значить, грошові кошти використовувалися в сімейних цілях.

Отже, виплачувати борги доведеться і чоловікові, і дружині. Але як розподілить між ними кредитні зобов’язання? Відповідно до російського законодавства, величина боргу чоловіка або дружини залежить від вартості отриманого після розлучення майна. Той, хто більше отримав, той і по кредиту зобов’язаний виплачувати більше.

Однак банкіри до цього питання підходять не так скрупульозно. Все нажите в шлюбі за визначенням вважають загальним, так що в боржниках теж залишаються обидві сторони. Запевнюючи кредитний договір своїм підписом, чоловік діє не тільки від свого імені, а й від імені своєї дружини. Тому у випадку, якщо банк не розшукає позичальника, він пред’явить вимоги виплачувати кредит його колишній дружині. Розбиратися в тому, хто винен, і домагатися компенсацій колишнє подружжя можуть тільки в порядку окремого судового розгляду.

Причому, факт наявності в сім’ї розлучених батьків неповнолітньої дитини, в даній ситуації особливого юридичного значення не має. Тобто, те, з ким із батьків залишиться дитина, і хто буде його утримувати, не зробить ніякого вплив на розподіл кредитних зобов’язань між колишнім подружжям. Однак неповнолітня дитина може стати перешкодою на шляху стягнення кредиторами нерухомості позичальника: органи опіки та піклування можуть надати протидію таким банківським заходам.

 

«Секретний борг»

Іноді трапляється так, що один з подружжя не в курсі кредитних зобов’язань своєї половини. Наприклад, дружина може дізнатися про борги дружина тільки після того, як банк закличе її до відповідальності за борги чоловіка. У таких ситуаціях, постраждалій стороні потрібно пред’явити докази того, що кредитні кошти були використані зовсім не в сімейних цілях. А, наприклад, для покупки автомобіля, про який дружина і знати не знала або для організації дружніх вечірок та ін. В якості доказів можна надати свідчення друзів чоловіка, які брали участь у вечірках або господаря гаража, в якому позичальник залишав свою машину. Якщо докази будуть переконливими, з невинного чоловіка (дружини) знімуть всі кредитні зобов’язання.

Іноді, таким чином кредитних зобов’язань уникають не тільки невинні. Часто такий схемою користуються шахраї. Все цінне майно сім’ї записують на дружину, а при пред’явленні вимог до виплати боргів дружина заявляє, що була не в курсі кредитних цілей чоловіка. Тоді банк змушений стягувати суму боргу з позичальника, що не має нерухомості, машини або ще чогось цінного.

Саме щоб уникнути таких шахрайських схем, у деяких банках для оформлення кредитного договору потрібні підписи обох людей, одружених. Але, все ж, умови кредитування у всіх банках різні. Одні кредитні організації не вимагають обох підписів для досягнення більшої привабливості своїх послуг в очах клієнтів. Інші вважають таку міру необов’язковою для автокредитів і не цільових позик. Третім необхідна нотаріально завірена згода дружини або чоловіка для оформлення кредиту.

 

Іпотечний синдром

Найчастіше, видаючи кредит, банк вимагає участі обох подружжя в процесі оформлення позики. Цей захід робить і дружину, і чоловіка в рівній мірі відповідальними за виплати по кредиту. Такий підхід допомагає банку уникнути ризиків, але в той же час, може поставити в небезпечне становище одного з подружжя. Мова йде про тих випадках, коли чоловік або дружина після розлучення просто ховається і не дає про себе знати. Тоді всі кредитні зобов’язання лягають на плечі одного чоловіка (дружини). Зазвичай в таких ситуаціях вдаються до продажу взятого в кредит житла та вирахування з цієї суми боргу, що залишився позичальників. Не залежно від того, що іпотека береться для сімейних цілей і загальних інтересів подружжя, особи, що не проживають в конкретно взятій квартирі, заставних зобов’язань не несуть. Це означає, що уникає кредитних зобов’язань чоловік (а), хоч і є суб’єктом кредитного зобов’язання, цілком може зняти з себе всю відповідальність, сховавшись з уваги.

При оформленні іпотечного кредиту також можливе укладання шлюбного договору, який передбачає покладання всієї відповідальності за взятий кредит на одного з подружжя. Важливо, щоб у такому договорі були дотримані норми російського законодавства. Якщо ж шлюбний договір буде містити несправедливі положення, його можна оскаржити в суді.

 

Дошлюбні борги

Деякі кредитні продукти, не дивлячись на сімейні цілі, оформляються парами ще до офіційного вступу в шлюб. Йдеться про кредити на організацію весільного святкування, або на декорування інтер’єру квартири, в якій житимуть молодята. Як же бути з кредитними зобов’язаннями по таких позиках у випадку розлучення? У відповіді за такі позики буде той, на кого оформлений кредит. Оскільки кошти ставляться до знеособленому майну, знайти докази того, що грошові витрати були продиктовані виключно сімейними інтересами, буде складно. Приміром, доказом може бути електронний платіж на рахунок компанії-продавця нерухомості, у якої молодята придбали квартиру ще до весілля. Якщо ж взяті в кредит грошові кошти були переведені в готівку, можливість довести що-небудь зводиться до нуля.

Ссылка на основную публикацию